۱۳۹۱ بهمن ۳, سه‌شنبه

رد نظریه فکاهی ترک تبار بودن سومریان به استناد نتایج تحقیقات اندیشمندان بین المللی

  در این مقاله بر آنیم تا یکی از غیر مستند ترین و سطحی ترین نظریات محافل تجزیه طالب و پاترکیسم یعنی ، ترکتبار بودن سومریان را به بحث بنشینیم . در مورد پیشینه تاریخی و زبان سومریان بعنوان یکی از تمدن های باستانی جهان چند سالیست مطالبی سراسر دروغ و تحریف در برخی از سایت های وابسته به جریان تجزیه طلب پانترکیسم مطرح میشود که بیشتر به طنز و فکاهی میماند تا نظریه ای بر اساس علم مداری و پژوهش های مستند و علمی ، در همین راستا تحقیقی خدمت عزیزان ارائه میگردد و قضاوت را به وجدان های بیدار و حقیقت جو خواهیم سپرد  :
 
مهمترین و اصلی ترین دلیل تحریف گران تجزیه طلب تاریخ در مورد ترک تبار خواندن سومریان التصاقی زبان بودن زبان سومریان می باشد ، دلیلی که بیشتر به یک فکاهی می ماند تا یک بحث علمی بعنوان نمونه چند زبان التصاقی دیگر را که در جهان رایج می باشد و جزو زبان های پیوندی دسته بندی میشود را  بررسی خواهیم کرد تا به عمق تحریف و جعل پی برده شود :

1) خانواده زبان‌های استرونزیایی : زبان‌های استرونزیان شامل زبان‌های مالایی، فیلیپینو، باهاسا، ساموآ، مااوری و مالاگاسی می‌شود که در قارهٔ اقیانوسیه، کشورمالزی، سنگاپور، اندونزی و کشورهای اطراف اقیانوس هند تکلم می شوند. حال باید در یک نتیجه گیری فکاهی پافشاری کنیم که بومیان قاره اقیانوسیه ترک تبار هستند چون زبانشان جزو زبان های پیوندی می باشد !!!!!!

2) زبان باسکی : زبان مردم باسک است که در شمال اسپانیا و جنوب غرب فرانسه زندگی می‌کنند و با منطق تجزیه طلبان  حتما مردم باسک هم ترک تبار هستند !!!!!!!!

3) برخی زبانهای مزوامریکن و زبانهای بومی قاره آمریکا مانند ناهواتل، هوازتک و سالیش، کچوا، آیمارا، زبان‌های آتاباسکی که مختص بومیان و سرخ پوستان آمریکای شمالی و جنوبی می باشد  با این حساب بومیان قاره آمریکا و سرخ پوستان آمریکای شمالی و جنوبی هم شدند ترک تبار !!!!!!!!

4) زبانهای اسکیمو-آلوت (زبان بومی اسکیموها و بومیان قطب شمال) : زبان‌های این خانواده که توسط اسکیموها بکار می‌روند در مناطق شمال کانادا، آلاسکا، شبه‌جزیره چوکچی، سیبری و گرینلند پراکنده‌اند. و نتیجه گیری از نوع پانترکی اسکیمو های قطب شمال هم ترک تبار هستند !!!!!!

5) زبانهای بانتو (زبان بومی بیشتر سیاهپوستان آفریقا) : زبان‌های بانتو شاخه‌ای از خانوادهٔ زبان‌های نیجر-کنگو است. گسترهٔ پراکندگی این زبان‌ها باعث شده است که این گروه با حدود ۳۱۰ میلیون گویشور پرکاربردترین گروه زبان‌های بومی در آفریقا باشد. و باز هم نتیجه گیری از نوع منطق پانترکی سیاه پوستان بومی افریقا هم ترک تبار هستند !!!!!!
6) زبانهای اورالی (مانند مجاری، فنلاندی و استونیایی)

در ادامه بحث از کتاب
پروفسور هنری فیلد آغاز می‌کنیم . در نوشتار های جعلی که در سایت های تجزیه طلبان در مورد سومریان می چرخد آمده است که هنری فیلد در صفحه ۱۷۵ کتاب خود به نام "مردم شناسی‌ ایران" سکونت سومری‌ها را در آذربایجان "ثابت" می‌کند. هنری فیلد کتابی‌ به نام :
Contributions to the Anthropology of Iran
دارد که در سال ۱۹۳۹ چاپ شده است . او در این کتاب هیچ اشاره ای به سومری‌ها و سکونت آن‌ها در آذربایجان نمی‌‌کند چه برسد به آن که آن را "ثابت" هم کند. او در صفحه ۱۷۵ کتابش از اقوام لر سخن میگوید و نه از سومریان. 
**************************************
ساموئل نواح کرامر نویسنده و پژوهشگر بنام حوزه تاریخ باستان با تخصص سومر شناسی در مورد خاستگاه سومریان نیز شک دارد ولی‌ میگوید "ممکن است که آن‌ها از اطراف دریا ی خزر آماده باشند." در همین زمینه رجوع شود به:
Kramer, Samuel Noah, "The Sumerians", Scientific American, October 1957, p.72

**************************************

ولی‌ از سوی دیگر نویسنده و دانشمند دیگری به نام پروفسور. Leick.G هر گونه انتساب سومریان را به آسیای مرکزی رد می‌کند. در همین راستا رجوع شود به:

Leick, Gowendolyn, Mesopotamia (2002), p.66
 
**************************************
 
دانشمند دیگری بنام پروفسورPiotr Michalowski استاد برجسته تاریخ باستان خاورمیانه ی دانشگاه میشگان آمریکا سومری‌ها را شاخه‌ای جدا از نظر نژادی و زبانی دانسته که با هیچ‌ یک از اقوام امروزی خویشاوندی ندارند. زبان آن‌ها را نیز تک‌ خانواده اعلام میکند . جهت مطالعه بیشتر رجوع شود به لینک مقاله در وبسایت رسمی دانشگاه میشگان آمریکا که در پی خواهد آمد :
http://www-personal.umich.edu/~piotrm/DIGLOS~1.htm
 
**************************************
 نویسنده دیگری که در حوزه تاریخ باستان از اساتید صاحب نظر بشمار می آیند Goerges roux هستند که ضمن مطالعه گرامر زبان سومریان شباهت هایی با زبان اقوام باستانی مجارستان میابد. ولی‌ او هر گونه انتساب مشخص سومریان را به قوم و تمدن و حتی نژاد خاصی‌ مردود می‌داند. او حتی میگوید که چنین به نظر می‌رسد که سومریان همیشه در جنوب عراق بوده‌اند و از جای خاصی‌ نیامده اند. در همین راستا رجوع شود به: 
Roux, Goerges, Ancient Iraq (1992) pp 80-84
 
**************************************
  دانشمند دیگری که پیرامون زبان سومریان تحقیقات بسیار ارزنده ای انجام داده است پروفسور Steve Tinney می باشد. وی مسئول تیم تحقیقاتی سومر شناسی دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا می باشد . ایشان نیز ضمن تاکید بر تک خانواده بودن زبان سومری این زبان رو بدون خویشاوند میدانند لازم به ذکر است پروفسور Steve Tinney لغت نامه زبان سومری را نیز تهیه کرده اند .برای مطالعه بیشر در همین راستا رجوع شود به لینک مقاله در وبسایت رسمی دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا  که در پی خواهد آمد :
http://www.penn.museum/documents/publications/expedition/pdfs/50-3/tinney.pdf 
 
**************************************
  پروفسور John Hayes استاد برجسته دانشگاه برکلی آمریکا در مورد زبان سومریان می نویسد : زبان سومری یک زبان پیوندی است.زبانشناسان زبان سومری را جزء زبان های تک‌خانواده (منفرد) یعنی بدون خویشاوندی در میان زبان‌های امروزی دسته بندی کرده‌اند. برای مطالعه بیشتر رجوع شود به :
John Hayes, University of California, Berkeley "Sumerian" ۲nd printing June ۱۹۹۹, Languages of the World/Materials ۶۸,LINCOM EUROPA, Paul-Preuss-Str. ۲۵, D-۸۰۹۹۵ Muenchen, Germany.
 
**************************************
در همین راستا دانشنامه  بریتانیکا می‌نویسد: «زبان سومری، زبانی منفرد و کهن‌ترین زبان مکتوب موجود است. این زبان برای نخستین بار در حدود ۳۱۰۰ پ.م در جنوب میانرودان گواهی گردیده و در طول هزاره سوم پ.م. رشد و توسعه یافته‌است. در حدود ۲۰۰۰ پ.م، زبان سومری به عنوان زبانی محاوره‌ای، با زبان سامی اکدی (آشوری- بابلی) جای گزین شد اما کاربرد کتبی آن کمابیش تا پایان حیات زبان اکدی، در حوالی آغاز عصر مسیحیت، ادامه داشت. زبان سومری هرگز بسیار فراتر از مرزهای اصلی خود در جنوب میان رودان توسعه نیافت؛ شمار اندک گویندگان بومی این زبان، تناسبی با اهمیت عظیم و تأثیرات زبان سومری بر توسعه تمدن میان رودان و تمدن‌های دیگر، در همه مراحل آنان، نداشت»  رجوع شود به :
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/573229/Sumerian-language 
**************************************
 
در پایان نکته ظریفی‌ دیگری که وجود دارد تفاوت بین هنر سومریان و اقوام آسیا مرکزی است. سومریان کشاورز و ساکن بودند در نتیجه تمام آداب رسم، دین و هنر آنان به گونه‌ای با کشاورزی و محیط زندگی‌شان ارتباط دارد. در حالیکه اقوام آسیای مرکزی دام پرور بوده و مرتب در حال حرکت بودند. در نتیجه آداب و رسوم و دین و هنر آنان نیز به نوع زندگی‌ آن‌ها ارتباط نزدیک داشته است. در همین راستا رجوع شود به:

Metropolitan Museum of Art, From the Lands of the Scythians Ancient Treasures (1975)

Malraux, Andre and Georges Salles, Sumer, the Dawn of Art (1961)
 
**************************************
پاینده ایران و ایرانی

وحید رنجبری آذرآبادگانی